Wigilijny Barszcz Z Uszkami

Poland

Difficulty Easy ∙ Source http://heyduk.net/recipes/barszcz.htm

Directions

Kwas buraczany - dokładnie umyte buraki czerwone, obrane i pokrajane w cienkie plastry (ok. 1,5 kg), układamy w kamienny lub gliniany garnek albo w szklanym słoju i zalewamy zaledwie letnią wodą, tak by przykryła buraki. Na wierzchu kładziemy kromkę chleba razowego, który to znacznie przyspiesza kiszenie. Naczynie obwiązujemy gazą i stawiamy w najcieplejszym kącie kuchni. Po czterech pięciu dniach ostrożnie usuwamy pianę, jaka się formuje na powierzchni i zlewamy do czystych butelek klarowny, rubinowoczerwony kwas buraczany. W butelkach szczelnie zakorkowanych (można z wierzchu zalać warstewką oliwy) przechowywany być może przez kilka miesięcy.


Barszcz Wigilijny - przyrządzamy na wywarze z włoszczyzny beza kapusty (seler, pietruszka, marchew, pory, 1 cebula). Jarzyny gotujemy wraz z 4 obranymi i pokrojonymi na cienkie plastry czerwonymi buraczkami. Dokładamy jeszcze 10 ziarenek pieprzu czarnego, 2 ziarenka ziela angielskiego i malutki kawałek listka laurowego. W oddzielnym garnku gotujemy 8-10 dkg suszonych grzybów, najlepiej prawdziwków (które to wykorzystamy przy robieniu uszek). Wywary przelewamy przez sito i łączymy. Do wywarów dodajemy odpowiednią ilość kwasu buraczanego. Zwykle gospodynie robią to metodą "na smak" lecz proporcje kształtują się mniej więcej tak: na 1,5 l wywaru przypada 0,5 l kwasu. Barszcz doprowadzamy do wrzenia lecz nie gotujemy gdyż traci on kolor. Jeżeli mimo to kolor jest niezadowalający poprawiamy go sokiem z utartego surowego buraka. Ostateczny smak uzyskuje się doprawiając barszcz solą i odrobiną cukru, natomiast kwasowość regulujemy sokiem z cytryny.


Uszka - ugotowane grzyby siekamy drobno (nie mleć!). Osobno kroimy drobno cebulę i dusimy ją na maśle. Łączymy grzyby, uduszoną cebulę sól, pieprz, łyżkę bułki tartej tworząc farsz. Ciasto robimy nieco gęstsze niż na pierogi i cienko rozwałkujemy. Kroimy na kwadraty 4x4 cm. Im mniejsze uszka tym lepiej świadczą o kunszcie kulinarnym gospodyni. Farsz kładziemy w środku kwadratu składając go po przekątnej. Dokładnie zlepiamy brzegi , a następnie dwa przeciwległe rogi trójkątnego pierożka. Uszka wrzucamy do osolonego wrzątku gotując do wypłynięcia..


Ugotowane uszka wkładamy do wazy zalewając gorącym barszczem.